Themes - Twenty Twenty - en to es_CR translation catalogue (106 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
es_CR: Nuestro tema predeterminado para 2020 está diseñado para aprovechar al máximo la flexibilidad del editor de bloques. Las organizaciones y las empresas tienen la capacidad de crear páginas de destino dinámicas con diseños interminables utilizando los bloques de grupos y columnas. La columna de contenido centrado y la tipografía afinada también lo hacen perfecto para los blogs tradicionales. Los estilos completos del editor le dan una buena idea de cómo se verá su contenido, incluso antes de publicarlo. Puede darle a su sitio un toque personal cambiando los colores de fondo y el color de énfasis en el Personalizador. Los colores de todos los elementos en su sitio se calculan automáticamente en función de los colores que elija, lo que garantiza un contraste de color alto y accesible para sus visitantes.

en: Nothing Found
es_CR: No se encontró nada

en: Show author bio
es_CR: Mostrar Bio del autor

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
es_CR: Ver Archivo <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
es_CR: El nuevo UMoMA abre sus puertas

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
es_CR: En

en: Join the Club
es_CR: Únase al club

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
es_CR: Los miembros tienen acceso a exhibiciones y ventas exclusivas. No tenemos membresías y nuestra entrada es gratuita.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
es_CR: ¡Suscríbase y obtenga ofertas exclusivas!

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
es_CR: &#8220;Los cyborgs, como estableció la filósofa Donna Haraway, no muestran respeto. No recuerdan el cosmos.&#8221;

en: Read More
es_CR: Leer más...

en: The color used for the text in the overlay.
es_CR: El color utilizado para el texto en la capa superpuesta.

en: Overlay Opacity
es_CR: Opacidad de capa superpuesta

en: Overlay Text Color
es_CR: Color del texto en capa superpuesta

en: Overlay Background Color
es_CR: Color de fondo de capa superpuesta

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
es_CR: Configuración de la plantilla de página "Plantilla de portada". Agregue una imagen destacada para usar como fondo.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
es_CR: Aplicar un color personalizado para enlaces, botones y imágenes destacadas.

en: Primary Color
es_CR: Color primario

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
es_CR: Color usado para la capa. Por defecto es el color de énfasis.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
es_CR: Las exposiciones son realizadas por UMoMA en colaboración con artistas y museos de todo el mundo y, a menudo, atraen la atención internacional. UMoMA ha recibido una mención especial del Museo Europeo del Año y ha sido uno de los principales candidatos al Premio Sueco al Museo del Año, así como al Premio del Consejo de Europa.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
es_CR: Con siete pisos de arquitectura impresionante, UMoMA muestra exposiciones de arte contemporáneo internacional, a veces junto con retrospectivas históricas del arte. Los problemas existenciales, políticos y filosóficos son intrínsecos a nuestro programa. Como visitante, estás invitado a visitas guiadas, charlas de artistas, conferencias, proyecciones de películas y otros eventos con entrada gratuita

en: From Signac to Matisse
es_CR: Desde Signac a Matisse

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
es_CR: El principal destino para el arte moderno en el norte de Suecia. Abierto de 10:00 a 18:00 h. todos los días durante los meses de verano.

en: The New UMoMA Opens its Doors
es_CR: El nuevo UMoMA abre sus puertas

en: Search for:
es_CR: Buscar:

en: search again
es_CR: buscar de nuevo

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
es_CR[0]: Encontramos %s resultado para su búsqueda.
es_CR[1]: Encontramos %s resultados para su búsqueda.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
es_CR: Subir %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
es_CR: Ir arriba %s

en: 404 not found
es_CR: 404 - No encontrado

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
es_CR: Plantilla de ancho completo

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
es_CR: Entradas <span class="nav-short">anteriores</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
es_CR: Entradas <span class="nav-short">siguientes</span>

en: Post
es_CR: Entrada

en: Close search
es_CR: Cerrar la búsqueda

en: Expanded Social links
es_CR: Enlaces sociales ampliados

en: Close Menu
es_CR: Cerrar el menú

en: Social links
es_CR: Enlaces sociales

en: Footer
es_CR: Pie de página

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
es_CR: Por %s

en: Pages:
es_CR: Páginas:

en: Page
es_CR: Página

en: Scroll Down
es_CR: Scroll hacia abajo

[ctx: submit button]
en: Search
es_CR: Buscar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
es_CR: Buscar &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
es_CR: No hemos encontrado resultados para la búsqueda. Puede volver a intentarlo mediante el siguiente formulario de búsqueda.

en: Search:
es_CR: Buscar:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
es_CR: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
es_CR: Entrada fija

en: Tags
es_CR: Etiquetas

en: Categories
es_CR: Categorías

en: Post date
es_CR: Fecha de la entrada

en: Post author
es_CR: Autor de la entrada

en: Social Links Menu
es_CR: Menú de enlaces sociales

en: Primary
es_CR: Principal

en: Menu
es_CR: Menú

en: Continue reading
es_CR: Seguir leyendo

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
es_CR: Muy grande

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
es_CR: Grande

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
es_CR: Normal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
es_CR: Pequeña

en: Background Color
es_CR: Color del fondo

en: Subtle Background
es_CR: Fondo sutil

en: Accent Color
es_CR: Color de énfasis

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
es_CR: Los widgets de esta área se mostrarán en la segunda columna del pie de página.

en: Footer #2
es_CR: Pie de página #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
es_CR: Los widgets de esta área se mostrarán en la primera columna del pie de página.

en: Footer #1
es_CR: Pie de página #1

en: Skip to the content
es_CR: Saltar al contenido

en: Social Menu
es_CR: Menú social

en: Footer Menu
es_CR: Menú del pie de página

en: Mobile Menu
es_CR: Menú móvil

en: Desktop Expanded Menu
es_CR: Menú ampliado del escritorio

en: Desktop Horizontal Menu
es_CR: Menú horizontal del escritorio

en: Powered by WordPress
es_CR: Funciona con WordPress

en: Comments are closed.
es_CR: Los comentarios están desactivados.

en: Comments
es_CR: Comentarios

en: Older Comments
es_CR: Comentarios anteriores

en: Newer Comments
es_CR: Comentarios recientes

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CR[0]: %1$s respuesta a &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CR[1]: %1$s respuestas a &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
es_CR: Una respuesta a &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
es_CR: Hacer un comentario

en: Show sub menu
es_CR: Mostrar el submenú

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
es_CR: #%d (sin título)

en: By Post Author
es_CR: Por el autor de la entrada

en: Your comment is awaiting moderation.
es_CR: Su comentario está esperando ser moderado.

en: Edit
es_CR: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
es_CR: %1$s a las %2$s

en: says:
es_CR: dice:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
es_CR: Asegúrese de que el contraste sea suficientemente alto para que el texto sea legible.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
es_CR: Crea un efecto Parallax cuando el visitante hace scroll.

en: Fixed Background Image
es_CR: Imagen de fondo fija

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
es_CR: Plantilla de portada

en: Summary
es_CR: Resumen

en: Full text
es_CR: Texto completo

en: On archive pages, posts show:
es_CR: En las páginas de archivo, las entradas muestran:

en: Show search in header
es_CR: Mostrar el buscador en la cabecera

en: Theme Options
es_CR: Opciones del tema

en: Header &amp; Footer Background Color
es_CR: Color de fondo de la cabecera y el pie de página

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
es_CR: Escala el logotipo a la mitad del tamaño en el que ha sido subido, haciéndolo más nítido en las pantallas de alta resolución.

en: Retina logo
es_CR: Logo para Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
es_CR: No se ha podido encontrar la página que busca. Puede haber sido eliminada, renombrada o ni siquiera haber existido.

en: Page Not Found
es_CR: Página no encontrada

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_CR: El equipo de WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es_CR: https://es-cr.wordpress.org/

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
es_CR: https://es-cr.wordpress.org/themes/twentytwenty/
